Relacja z VII ZJAZDU SUPERWIZORÓW PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ

W dniu 30.11.2019 po raz siódmy już spotkaliśmy się na dorocznym zjeździe superwizorów i aplikantów organizowanym przez Radę Superwizorów Psychoterapii Uzależnień. Zaprosiliśmy, tradycyjnie już, superwizorów z obu nurtów. licząc na wzajemny dialog w okolicznościach zmian, które dotyczą nas wszystkich. z obu Agencji. W zjeżdzie uczestniczyli Goście- Dyrektor KBdsPN Piotr Jabłoński, Zastępca Dyrektora Bogusława Bukowska i Jagoda Fudała- Kierownik DLO PARPA.

Continue reading

Relacja ze spotkania w Warszawie

W dniu 5.11.2019 odbyło się w Warszawie spotkanie zorganizowane przez Dyrektora KBdsPN Piotra Jabłońskiego, w celu wypracowania rozwiązań dla integracji i wzmocnienia środowiska z obu nurtów. Było ono moderowane przez profesora Czabałę i odbywało się zgodnie z zasadą Chatham House Rule. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor PARPA Katarzyna Łukowska i przedstawiciele obu agencji, różnych instytucji organizacji i podmiotów zajmujących się szeroko rozumiana problematyką uzależnień w Polsce. 

Continue reading

VII ZJAZD SUPERWIZORÓW PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ

Drodzy Superwizorzy,

W imieniu RSPU zapraszam na siódmy doroczny zjazd superwizorów oraz aplikantów psychoterapii uzależnień zrzeszonych wokół Rady Superwizorów Psychoterapii Uzależnień .

Zjazd odbędzie się 30.11.2019 r. w Warszawie, ul. Dąbrowskiego 75A, w Młodzieżowej Poradni Profilaktyki i Terapii „Poza Iluzją”.

Jak zawsze, oprócz relacji z całorocznej działalności RSPU w merytorycznej części zjazdu proponujemy dwa wystąpienia, a w roboczej zajmiemy się dyskusją nad wpływem bieżących zmian na zjawiska w superwizji i zagadnieniami przygotowania superwizorów do wykonywanej roli.

Pełny program zjazdu w załączniku.

Na tegoroczny zjazd wystosowaliśmy zaproszenie do PARPA i KBdsPN.

Zapisy przyjmujemy poprzez elektroniczną rejestrację  stronie

http://radasuperwizorow.pl/  oraz  www.kstu.pl .

Koszt udziału wynosi 200 zł.

Wpłaty prosimy uiszczać przelewem na konto RSPU 21 1940 1076 3085 1948 0013 0000  do dnia 31 października 2019 (potrzebujemy znać ilość uczestników ze względu na miejsce i cattering)

serdecznie zapraszam
Agnieszka Litwa-Janowska
Przewodnicząca RSPU

Niepożądane zjawiska w psychoterapii i superwizji

Szanowni Państwo, 

Mam przyjemność zaprosić Państwa na kolejną, szóstą edycję Konferencji Superwizorów. Tegoroczna edycja nosi tytuł: 

 „Niepożądane zjawiska w psychoterapii i superwizji”

Konferencja odbędzie się w dniach 28-29.09.2019 r.  w  Centrum dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji, przy ul. Krupniczej 33A w Krakowie.

Krakowska Szkoła Superwizorów Psychoterapii Uzależnień SuperKRAK-UZ ogłasza swój pierwszy nabór

Krakowska Szkoła Superwizorów Psychoterapii Uzależnień

SuperKRAK-UZ ogłasza swój pierwszy nabór.

AKREDYTACJA

SuperKRAK-UZ jest szkoleniem w zakresie nabywania i rozwijania umiejętności prowadzenia superwizji dedykowanym osobom zajmującym się psychoterapią osób uzależnionych i członków ich rodzin.

Szkolenie uzyskało akredytację Rady Superwizorów Psychoterapii Uzależnień – uchwała RSPU nr1/2018 z dnia 16.08.2018. 

KADRA

To doświadczeni superwizorzy z wieloletnią praktyką pracy superwizyjnej zarówno indywidualnej jak i grupowej w obszarze psychoterapii osób uzależnionych i członków ich rodzin, zespołów i w zespołach w lecznictwie uzależnień w Polsce

ADRESACI

– aplikanci RSPU,

– osoby, które zamierzają ubiegają się o certyfikat superwizora psychoterapii uzależnień i uzyskają status aplikanta (uchwała RSPU nr 9/2013) potwierdzony stosownym zaświadczeniem (uchwała nr 10/2013)

ZAKRES

115 godzin szkolenia teoretyczno – warsztatowego, a w tym: 85 zajęć seminaryjno-warsztatowych oraz 35 superwizji superwizji

MIEJSCE

Kraków, ul. Jerzmanowskiego 40

Zapraszam w imieniu Zespołu merytorycznego

Agnieszka Litwa-Janowska

Kierownik szkoły

Tel: 507 724 595

Informacje i kontakt:

krakuz@kstu.pl

www.kstu.pl

biuro szkoły tel. 796-101-616

Relacja z wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Petycji

Informujemy, że w dniu 28.06.2019 we Wrocławiu w Sali obrad Rady Miasta, odbyło się wyjazdowe 190 posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Petycji. Przewodniczył jej Poseł na Sejm RP p. Sławomir Piechota. RSPU reprezentowały Dorota Reguła (PSPI) i Kamila Mędrykiewicz (PTPU).  Obecni byli również Posłowie: p. Urszula Augustyn, p. Grzegorz Raniewicz, p. Andrzej Smirnow, p. Mirosław Maliszewski, p. Jacek Świat oraz p. Robert Warwas. Na sali byli również gospodarze tego miejsca p. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz członkowie Rady Miasta i zaproszeni goście, zainteresowani poszczególnymi petycjami. Nasi przedstawiciel zostali mile przyjęci przez sekretariat Komisji, były przygotowane dla nas imienne miejsca oraz materiały (bardzo dziękujemy). Nie było nikogo z Ministerstwa Zdrowia, z PARPA, z KBdsPN, ani z Parlamentarnego Zespołu ds. Uzależnień. Ministerstwo Zdrowia w ostatniej chwili przysłało pismo, zawierające negatywną opinię na temat postulowanych przez nas zmian. Argumenty były te same, które zostały przedstawione w Komisji Senackiej.

Spotkanie rozpoczęło się od podsumowania 189 posiedzeń Komisji, w którym jej Przewodniczący omówił proces tworzenia się Komisji (komisja została utworzona i działa dopiero po raz pierwszy, choć jej powstanie zostało uchwalone przez Sejm poprzednich kadencji), sposobu w jaki pracuje oraz spraw, które mogły i były przez Komisję rozpatrywane. Analogicznie w kolejnym punkcie profesor Uniwersytetu Wrocławskiego omówił składanie petycji do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Było to pouczające i wzbogacające nas o nową wiedzę, dotyczącą możliwości procedowania naszej petycji, szczególnie w sytuacji, gdy za kilka miesięcy będą wybory parlamentarne.

Posłem sprawozdawcą naszej petycji był p. Sławomir Piechota i przedstawiając ją, przytoczył argumenty z petycji, następnie omówił (krótko) opinię Biura Analiz Sejmowych (nie była dla nas korzystna) oraz ku naszemu zdziwieniu i zadowoleniu opinię p. dr Jacka Sokołowskiego, którą dostarczyliśmy Komisji. Pan Przewodniczący na zakończenie rekomendował dalszą pracę nad petycją. Następnie odbyła się dyskusja nad tezami petycji. Zabrał głos doradca Komisji p. Krzysztof Patyr, który zaproponował dezyderat do Ministerstwa Zdrowia z pytaniami o szacowane efekty zmian, które MZ wprowadziło. Następnie glos zabrała Dorota Reguła, przedstawiając obecny stan po wejściu w życie Rozporządzeń Ministra Zdrowia, grożące lecznictwu niebezpieczeństwa oraz podawała argumenty za koniecznością dokonania zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. W chwili pisania tego komunikatu nie ma jeszcze na stronach Sejmu, zapisu przebiegu posiedzenia. Udostępnimy link jak tylko to będzie możliwe.

Komisja bez głosów sprzeciwu, zdecydowała dalej pracować nad przedłożoną petycją, opracowując na początek dezyderat do Ministra Zdrowia. Zostanie on przyjęty na kolejnym posiedzeniu Komisji i przesłany na ręce Marszałka Sejmu, który następnie  prześle go do Ministra Zdrowia. Otrzymaliśmy zapewnienie, że nasi przedstawiciele mogą uczestniczyć w kolejnych czynnościach Komisji.

Zatem wbrew naszym obawom po opinii z BAS, nasza petycja dalej będzie brana pod uwagę Posłów i Senatorów.  Pan Przewodniczący Komisji Sławomir Piechota zakończył posiedzenie słowami z kampanii promocyjnej, cyt. „nie składaj broni, złóż petycję”. Odebrałyśmy to jako wsparcie i zachętę.

Obecnie będziemy nadal śledzić ogłoszenia o pracach komisji by być obecnymi na kolejnych posiedzeniach, gdy Komisja będzie zajmowała się naszą petycją.

Szanowni Państwo Superwizorzy Kierownicy Szkół i Ośrodków stażowych

-akredytowanych dotąd przy PARPA i realizujących zadania związane z przygotowaniem do certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień i instruktora w obszarze uzależnienia i współuzależnienia.

Zawiadamiam w imieniu Rady Superwizorów Psychoterapii Uzależnień, że na wczorajszym ( tj. 9-06-2019) posiedzeniu RSPU podjęliśmy decyzję o wycofaniu się z dotychczasowego stanowiska, by nie zgłaszać się jeszcze do konkursu i na listy Krajowego Biura ds Przeciwdziałania Narkomanii. W tym momencie wydaje się, że nie mamy innego wyjścia- a raczej zostaliśmy go pozbawieni.
Aktualnie, wskutek decyzji MZ odwołano Dyrektora Brzózkę, co w praktyce pozbawia nas dotychczasowego leadera.

Prace Senatu RP nad naszą petycją są w toku-
* to dobra wiadomość, iż nasi senatorowie zdecydowali się dalej procedować proponowane przez nas zmiany (zapisanie w ustawie o wychowaniu w trzeźwości zawodu,
*by zachować jego specialistykę i wypracowane ramy szkolenia).

Wiemy już, że konkrety w tej sprawie nie pojawią się szybko, a zatem nie
byłoby dobrze, by pozostać całkiem poza systemem, w próżni, bowiem konkurs w KBdsPN ma swoje ramy czasowe, po których nie będzie można zgłaszać się i ubiegać o prawo do realizowania szkoleń do certyfikatu. Tu każdy musi zdecydować za siebie.

Podkreślamy, że nasze obawy i jednoznaczna opinia w sprawie różnic i niekorzystnych dla nas zjawisk wynikających z planów Ministra Zdrowia nie uległy zmianie. RSPU zamierza nieprzerwanie dbać o etos i ramy naszego zawodu oraz troszczyć się o jakość przygotowania do certyfikatu.

z wyrazami szacunku

w imieniu RSPU
Agnieszka Litwa-Janowska
przewodnicząca